بلاگ

نیما صادقی
نیما صادقی
هر پرنده شناسی باید بدونه!
دوره‌های فعال سایت

میخچه

میخچه

میخچه پا در پرندگان و طیور

میخچه پا (Bumble foot) که به آن پودودرماتیت هم گفته می‌شود، یک وضعیت التهابی و دژنراتیو در پای پرندگان و طیور می‌باشد. بسته به‌شدت التهاب، میخچه در پنج درجه طبقه‌ بندی می‌شود. از زمانی که پای پرنده دچار عفونت می‌گردد، پیشرفت و شدت دژنراسیون سریع‌تر خواهد بود. این پدیده به طور معمول، در اکثر پرنده‌هایی که در قفس و در شرایط بد نگهداری می‌شوند، دیده می‌شود.

عوامل باکتریایی که در عفونت میخچه دخیل هستند شامل موارد زیر است :

 • استفیلوکوکوس اورئوس
 • در موارد نادر سودوموناس ایروجینوزا
 • گونه‌های کلپسیلا
 • کلستریدیوم
 • کورینه باکترها
 • گونه‌های نوکاردیا
 • اکتینمایسز
 • کندیدیا
 • استرپتوکوکوس
 • ای کولای
 • پروتئوس
 • پاستورلوز
 • گونه‌های اسپرژیلوس

میخچه پا در اثر فشار مداوم، سطح ناهموار و فشار زیاد به کف پا و به دنبال آن آسیب پوست کف پا و از بین رفتن سد دفاع خارجی پا ایجاد می‌شود. با آسیب دیدن پوست عوامل باکتریایی موجود در محیط به لایه‌های زیرین پوست پا نفوذ کرده و التهاب ایجاد می‌کنند که در این نوشته از سایت دیجی‌مرغ با آن آشنا می‌شویم.


علائم میخچه در پرندگان و طیور

در مراحل اولیه، میخچه به صورت زخم و ساییدگی‌های سطحی و تغییر رنگ جزئی در کف پا ظاهر می‌شود. وقتی پوست آسیب دید و پا دچار التهاب و عفونت شد، در رفتار پرنده تغییراتی ناشی از درد و بسته به‌ شدت درگیری درجه‌ای از لنگش دیده می‌شود.


درجه‌بندی میخچه بر اساس شدت وضعیت

درجه ۱ : از بین رفتن یکپارچگی پوست کف پا ( سطح براق، قرمز و یا ساییدگی کوچک)

درجه ۲ : عفونی شدن لایه زیرین پوست در تماس با سطح زمین بدون هیچ‌گونه تورم

درجه ۳ : آبسه و تورم، تجمع چرک و سروز در داخل ضایعه

درجه ۴ : عفونت شدید همراه با ترم بافت‌های عمقی (در این سطح زخم مزمن بوده و ممکن است به دنبال آن التهاب تاندون، آرتریت و یا استئومیلیت رخ دهد.)

درجه ۵ : تغییرات شکلی پا و ازکارافتادن عملکرد طبیعی پا


چگونگی تشخیص میخچه پا طیور

تشخیص این ضایعه بر اساس تاریخچه بیمار، علائم بالینی و معاینه پرنده امکان پذیر می‌باشد. اگر درگیری در درجه ۵ باشد ممکن است برای مشخص شدن اینکه آیا عفونت به استخوان سرایت کرده است یا خیر نیاز به رادیولوژی باشد.


روش‌های درمان میخچه پا پرندگان

روش درمانی بسته به‌ شدت و علت تعیین می‌گردد. درمان مراحل اولیه میخچه پای پرندگان (درجه ۱ و ۲) بسیار راحت بوده و با یک تغییر ساده در محیط و شرایط نگهداری قابل اصلاح می‌باشد. درصورتی‌که پا عفونت کرده باشد نیاز به درمان جراحی، مراقبت‌های بعد از جراحی و درمان آنتی‌بیوتیکی است.

مراقبت‌های بعد از جراحی شامل باندپیچی و مدیریت زخم، درمان‌های حمایتی و نگهداری در شرایط کاملاً تمیز می‌باشد. در اغلب موارد نیاز به شستشو با نرمال سالین و یا کلرهگزیدین 0/5 درصد و کفش‌های فومی مخصوص بانداژ می‌باشد.

 1. تغییرات محیطی : باید شرایط نگهداری پرنده اصلاح شود. همیشه سعی کنید محل نگهداری پرنده و طیور خود را تمیز کنید و فضای کافی برای راحتی پرنده در نظر بگیرید. بستر طیور (مرغ، خروس، اردک و …) را به‌طور مرتب تمیز و عوض کنید تا میزان آلودگی به حداقل برسد. بستری که برای آن‌ها در نظر می‌گیرید، باید صاف و هموار و نرم باشد.
 2. غوطه‌ور کردن پا : غوطه‌ور کردن پای پرنده در آب گرم و با و یا بدون نمک اپسوم (سولفات منیزیوم) و یا محلول کلرهگزیدین باعث نرم شدن بخش سفت شده میخچه می‌شود.
 3. باندپیچی کردن پا : باندپیچی پا توسط مواد کلوئیدی و یا عسل علاوه بر اینکه جزو ضروری در بهبود زخم می‌باشند، همچنین با تمیز و مرطوب نگه‌ داشتن محیط روند بهبودی را تسریع می‌بخشند. بانداژها در انواع مختلفی در بازار موجود می‌باشند و شما می‌توانید از داروخانه‌های دامپزشکی و پت شاپ ها خریداری کنید. حتماً دقت کنید که باندپیچی باید تا زمان بهبودی کامل به‌صورت مرتب عوض شود.
 4. جراحی : جراحی فقط باید توسط دامپزشکان متخصص جراحی انجام شود و به‌هیچ‌وجه خودتان اقدام به برش و خروج میخچه نکنید، چرا که به دلیل عدم رعایت موارد بهداشتی پرنده دچار عفونت شده و درمان سخت‌تر و پیچیده‌تر می‌شود.
 5. آنتی‌بیوتیک : برای انتخاب آنتی‌بیوتیک مناسب بهترین راه کشت میکروب و تجویز آنتی‌بیوتیک بر اساس نتیجه کشت است.

لازم به ذکر است که به‌طور معمول، آنتی بیوتیک‌هایی چون سفالسپورین‌ها، فلوروکینولون‌ها، لینکومایسین و کلیندومایسین استفاده می‌گردد. در صورتی استئومایلیت رخ‌داده باشد انروفلوکساسین و کلرامفنیکل می‌توان تجویز کرد.


علائم بالینی بیماری

 • زخم‌های قهوه‌ای یا سیاه در کف پا
 • تورم
 • لنگش
 • عدم تمایل به حرکت
 • بی‌اشتهایی
 • گوشه‌گیری
 • تغییرات رفتاری

پیشگیری از بیماری پرندگان و طیور

پرنده و طیور خود را در شرایط کاملاً بهداشتی نگهداری کنید. کف‌پوش نرم و صافی برای بستر و محل نشیمن‌گاه پرنده تهیه کنید. در تغذیه پرنده خود دقت کنید و حتماً از جیره‌های بالانس شده استفاده کنید.

 

ممنون از اینکه ما رو تا آخر این مقاله همراهی کردید :)

آخرین مقالات
از لحاظ تاریخچه، ویتامین‌ها طبقه مجزایی از مواد مغذی هستند که با همدیگر، به عنوان ریزمغذی‌های آلی که در جیره غذایی به طور مطلق ضروری هستند، طبقه بندی می‌شوند. طیور به ۱۳ نوع ویتامین نیاز دارند. در این مقاله به بررسی بیشتر این ویتامین‌ها می‌پردازیم.
123
بازدید
ویتامین‌ها ترکیبات آلی هستند که ضرورت ویژه‌ای جهت اعمال حیاتی بدن همانند رشد، سلامتی، تولید مثل و ... دارند. در جوجه‌های در حال رشد، کمبود ویتامین B12 سبب کاهش اضافه وزن و مصرفِ خوراک شده که با پردآوری ضعیف و اختلالات عصبی همراه است.
212
بازدید
نقش اساسی و بسیار ارزنده ویتامین‌ها، در فرآیند فیزیولوژیکی و متابولیسم اندام طیور و دام برکسی پوشیده نیست؛ یکی از مهم‌ترین این ویتامین‌ها، ویتامین A می‌باشد که عدم توجه به آن می‌تواند آثار مخربی را برای طیور فراهم آورد.
142
بازدید
کریزای عفونی ماکیان یکی دیگر از بیماری‌های عفونی، حاد و مسری باکتریایی است که با ایجاد عفونت در بخش‌های بالایی دستگاه تنفس پرنده، باعث تورم سینوس‌های بالای چشم پرنده و تغییر چهره و تورم صورت در پرندگان مبتلا می‌گردد.
221
بازدید
جوجه‌های تازه بسیار حساس هستند چون در اصلاح نژاد آن‌ها بیشتر به گوشت آن‌ها توجه شده است. یکی از ناهنجاری‌هایی که در این جوجه‌ها وجود دارد لنگیدن پای آن‌هاست که در بیشتر مواقع در جوجه‌های گوشتی دیده می‌شود.
302
بازدید
پستینگ یا انسداد مقعد جوجه زمانی رخ می‌دهد که مدفوع جوجه بر روی مقعد آن خشک گردیده و مانع از این می‌شود که جوجه بتواند فضولات خویش را دفع نماید. این نقص‌ در صورت دوام می‌تواند باعث مرگ جوجه گردد!
154
بازدید
همه‌ی ما عطسه می‌کنیم. همان طور که می‌دانیم عطسه پاسخی برای تحریک بینی توسط جسم خارجی است. اکثر پرندگان نیز برای خارج کردن جسم خارجی از بینی خود عطسه می‌زنند. اما گاهی...
118
بازدید
آنفولانزای پرندگان یا مرغی، به گروهی از بیماری‌های عفونی گفته می‌شود که به‌ وسیله‌ی ویرو‌س‌های آنفولانزایی ایجاد می‌شوند که پرندگان را عفونی کرده و آن‌ها را بیمار می‌کنند. H5N1، نوعی از آنفولانزای مرغی است که موجب عفونت شدید شده و میزان مرگ‌ و میر بالایی دارد...
343
بازدید
بی شک گشنیز یکی از غذاهای مورد علاقه ی پرندگانی مثل قناری و طوطی سانان بوده و به همین دلیلی لازم است که اطلاعات مختصری از این سبزی در اختیار شما دوستداران گذاشته تا هم با خواص آن آشنا بشوید و هم از این سبزی در غذای هفتگی پرنده‌ی خود استفاده کنید...
221
بازدید
بیماری گامبورو را می‌توان یکی از مهم‌ترین بیماری‌های ماکیان جوان در سراسر جهان دانست. این بیماری اولین بار در سال ۱۹۶۲ گزارش شد و به علت شدت آسیب وارد به کلیه‌ها، نفروز پرندگان نام گرفت. ویروس این بیماری می‌تواند از پرنده‌ای به پرنده دیگر و از طریق هوا منتقل شود...
176
بازدید
میخچه یک وضعیت التهابی و دژنراتیو در پای پرندگان و طیور می‌باشد. از زمانی که پای پرنده دچار عفونت می‌گردد، پیشرفت و شدت دژنراسیون سریع‌تر خواهد بود. این پدیده به طور معمول، در اکثر پرنده‌هایی که در قفس و در شرایط بد نگهداری می‌شوند، دیده می‌شود...
401
بازدید
بیماری آبله ازجمله بیماری‌هایی است که در صنعت پرورش طیور از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا با بروز این بیماری سطح تولید تخم کاهش و میزان مرگ‌ و میر افزایش می‌یابد. بیشتر پرندگان از جمله طیور، پرندگان زینتی و بیش از ۶۰ گونه از پرندگان حیات وحش نسبت به این ویروس حساس هستند...
312
بازدید
مکمل‌های ب کمپلکس ویتامین‌های ب محلول در آب هستند؛ ویتامین‌هایی در بدن طیور ذخیره نمی‌شوند و برای همین باید در رژیم غذایی روزمره‌ پرنده تان وجود داشته باشند. ویتامین‌های گروه ب وظایف خیلی مهمی در بدن پرنده دارند و برای حفظ سلامتی‌ پرنده تان حیاتی‌‌ هستند...
466
بازدید
بیماری برونشیت یکی از بیماری‌های شیوع در بین پرندگان می‌باشد که سیستم تنفسی و دستگاه تناسلی پرنده را آلوده و تحت تأثیر قرار می‌دهد. برای فعالان حوزه پرورش و تکثیر پرندگانی هم چون مرغ این بیماری یک معضل همیشگی است و باید با شناخت این بیماری و راهکارهای درمان آن آشنا شوند.
512
بازدید
در گذشته به دلیل تلفات سنگینی که این بیماری تحمیل می‌کرد با نام طاعون مرغی یا مرغ میری شناخته می‌شد که نام اصلی این بیماری، نیوکاسل می‌باشد. عامل بیماری نیوکاسل ویروسی از خانواده پارامیکسوویریده است.
533
بازدید
اصطلاح سینه کاردی به حالتی اطلاق می‌شود که پرنده لاغر شده و عضلات سینه تحلیل رفته و استخوان ناحیه میانی سینه بیرون زده بنظر می‌رسد، این حالت ممکن است در هر عفونت مزمن یا سوء تغذیه ای بروز کند و بیشتر هم در پرنده‌های کوچک دیده می‌شود.
567
بازدید
یماری کانیبالیسم (cannibalism) یک رفتار پرخاشگرانه و تهاجمی در پرندگان می‌باشد که تولید کنندگان نمی‌‎توانند از آن چشم پوشی کنند. این عارضه در طیور اهلی متداول است و در اثر آن مرغ‌ها به یکدیگر نوک زده و با ایجاد جراحات باعث تلفات زیادی می‌شوند!
501
بازدید

همیشه اولین نفر باشید! برای اطلاع از آخرین تخفیف‌ها و جدیدترین کالاها در خبرنامه ثبت‌نام کنید.

فروشگاه
0 لیست علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من