نیما صادقی
نیما صادقی
هر پرنده شناسی باید بدونه!
دوره‌های فعال سایت

ویتامین A

ویتامین A

معرفی ویتامین A

نقش اساسی و بسیار ارزنده ویتامین‌ها، در فرآیند فیزیولوژیکی و متابولیسم اندام طیور و دام برکسی پوشیده نیست؛ لذا با صنعتی شدن مرغداری‌ها و نگهداری انبوه و تراکم زیادی مرغ در یک لانه، سبب شده است که در رشته مرغداری توجه خاصی به مسائل مربوط به تغذیه مبذول شود. در این بین، نقش ویتامین A در بازار به صورت استات، پالمینات و الکلات در تغذیه طیور مورد استفاده قرار می‌گیرد که نوع استات آن در طیور ترجیح دارد. واحد بین المللی (IU) ویتامین A نوع استات ریتنول برابر 0.344 میکروگرم ویتامین A می‌باشد که برابر یک واحد U.S.P است.


تأثیر ویتامین A

دلیل نیاز شدید جوجه‌ها به ویتامین A می‌توان به این مورد اشاره داشت که این ویتامین، باعث افزایش اشتهای طیور شده و هضم غذا را برای آنان آسان‌تر می‌کند. در واقع، ویتامین A، یکی از عوامل رشد طیور محسوب می‌شود. همچنین این ویتامین در ایجاد بال و پر نیز نقش مهمی را ایفا می‌نماید. ثابت شده است که اگر از تخم مرغ‌هایی که مبتلا به کمبود ویتامین A هستند، جوجه کشی به عمل آید، قدرت تفریخ و جوجه درآوری پایین خواهد آمد؛ اغلب جوجه‌ها در تخم تلف می‌شوند و چنانچه مقدار ویتامین A در غذای مرغ کم باشد، جوجه‌های به دست آمده در هفته اول زندگی تلف خواهند شد. در مقابل، مرغ‌هایی که به اندازه کافی ویتامین A در غذای خود دریافت می‌کنند، جوجه‌های آن‌ها به راحتی قادر به زندگی می‌باشند. همچنین اگر غذای جوجه‌ها از نظر ویتامین A کمبود داشته باشند، علائم کمبود در سنین اولیه بروز خواهد کرد.


علائم کمبود ویتامین A

علائم کمبود ویتامین A در جوجه‌ها عموماً شامل موارد زیر می‌باشد :

 • توقف رشد
 • ضعف و لاغری
 • افتادن بال
 • لنگش
 • ازبین رفتن و کم شدن پیگمان‌های زرد پا و منقار
 • تورم و پیدایش ترشحاتی در چشم و اطراف آن
 • ریزش ماده لزج از بینی

حائر اهمیت است که در تمام جوجه‌ها همه این علائم و حالات دیده نمی‌شود؛ چرا که جوجه‌های مبتلا عموماً در همان مرحله اولیه کمبود، تلف می‌گردند.

کمبود ویتامین A در جیره غذای مرغ مادر ممکن است باعث شود که جنین در هفته اول جوجه کشی تلف شود و یا پس از تفریخ، مدتی همراه با ضعف زنده بماند و یا اینکه مدت کوتاهی پس از تولد تلف شود. همچنین کمبود ویتامین A در طیور بالغ به ندرت ظاهر می‌شود. همچنین در طیوری که قبلاً با مقدار کافی ویتامین A تغذیه شده ولی بعداً دچار کمبود یا قطع ویتامین در غذای خود شده‌اند، علائم کمبود معمولا بعد از 2 تا 5 ماه ظاهر می‌گردد. ممکن است تعداد خیلی کمی از طیور در همان وهله اول علائم کمبود را نشان دهند، ولی عموماً به علت استفاده بدن از ذخایر کبدی و غیره، طیور می‌توانند کمبود یا قطع ویتامین را در تغذیه تا مدت‌ها بدون علائم ظاهری تحمل نمایند.

اولین علامت کمبود ویتامین، کاهش میزان تولید تخم مرغ است؛ سایر علائم که به فاصله چند روز ظاهر می‌شوند، شامل موارد زیر می‌شوند :

 • ضعف و پژمردگی مرغ‌ها
 • ژولیده شدن پرها
 • التهاب مخاطات ابتدائی لوله تنفسی دچار التهاب (آثاری شبیه به کوریزا یا C.R.D در مرغ‌ها ایجاد می‌شود)
 • تنفس مشکل
 • ریزش مایع لزجی از بینی پرنده پیدا
 • سینوس متورم و در نتیجه برجسته به نظر رسیدن صورت
 • به وجود آمدن دانه ‌های سفید رنگ چرکی در داخل دهان و گاهی در حنجره و در داخل نای (لازم به ذکر است که این دانه ها که در قسمت ابتدایی دستگاه گوارشی به وجود می‌‍آیند، نباید با دانه‌های دیفتری و یا لارنگوتراکئیت اشتباه گرفته شوند، زیرا دانه‌های سفید ناشی از کمبود ویتامین A، به آسانی و بدون خون‌ریزی برداشته می‌شوند)

اثر ویتامین A در پیشگیری بسیاری از بیماری‌های طیور مانند آر.دی، نیوکاسل، وبای مرغان و تفوئید مرغان و همچنین آلودگی‌های انگلی مثل کوکسیدیوز و کرم‌های روده‌ای به ویژه آسکاریس به ثبوت رسیده است. همچنین ویتامین A در پیشگیری از استرس ناشی از گرما در مرغان تخم گذار، تأثیر قابل توجهی دارد.


درمان و پیشگیری کمبود ویتامین A

تجویز ویتامین A در آب و غذا به میزان 3 الی 5 بار بیشتر از حد توصیه می‌شود که در مواقع عادی به خوبی جواب داده و آثار و جراحات کمبود ویتامین در عرض چند روز بر طرف می‌گردد. همچنین برای پیشگیری و کنترل کمبود ویتامین A باید به نکات زیر توجه داشت :

 1. استفاده از ویتامین A با ثبات در جیره غذایی طیور
 2. افزایش آنتی اکسیدان مناسب به جیره غذایی و با مکمل حاوی ویتامین
 3. کنترل مرتب غذا از نظر میزان ویتامین
 4. ذخیره صحیح و دقیق مواد اولیه، مکمل و جیره ساخته شده تا قبل از مصرف
 5. استفاده از غذا به صورت تازه

 

ممنون از اینکه ما رو تا آخر این مقاله همراهی کردید :)

آخرین مقالات
از لحاظ تاریخچه، ویتامین‌ها طبقه مجزایی از مواد مغذی هستند که با همدیگر، به عنوان ریزمغذی‌های آلی که در جیره غذایی به طور مطلق ضروری هستند، طبقه بندی می‌شوند. طیور به ۱۳ نوع ویتامین نیاز دارند. در این مقاله به بررسی بیشتر این ویتامین‌ها می‌پردازیم.
123
بازدید
ویتامین‌ها ترکیبات آلی هستند که ضرورت ویژه‌ای جهت اعمال حیاتی بدن همانند رشد، سلامتی، تولید مثل و ... دارند. در جوجه‌های در حال رشد، کمبود ویتامین B12 سبب کاهش اضافه وزن و مصرفِ خوراک شده که با پردآوری ضعیف و اختلالات عصبی همراه است.
212
بازدید
نقش اساسی و بسیار ارزنده ویتامین‌ها، در فرآیند فیزیولوژیکی و متابولیسم اندام طیور و دام برکسی پوشیده نیست؛ یکی از مهم‌ترین این ویتامین‌ها، ویتامین A می‌باشد که عدم توجه به آن می‌تواند آثار مخربی را برای طیور فراهم آورد.
142
بازدید
کریزای عفونی ماکیان یکی دیگر از بیماری‌های عفونی، حاد و مسری باکتریایی است که با ایجاد عفونت در بخش‌های بالایی دستگاه تنفس پرنده، باعث تورم سینوس‌های بالای چشم پرنده و تغییر چهره و تورم صورت در پرندگان مبتلا می‌گردد.
221
بازدید
جوجه‌های تازه بسیار حساس هستند چون در اصلاح نژاد آن‌ها بیشتر به گوشت آن‌ها توجه شده است. یکی از ناهنجاری‌هایی که در این جوجه‌ها وجود دارد لنگیدن پای آن‌هاست که در بیشتر مواقع در جوجه‌های گوشتی دیده می‌شود.
302
بازدید
پستینگ یا انسداد مقعد جوجه زمانی رخ می‌دهد که مدفوع جوجه بر روی مقعد آن خشک گردیده و مانع از این می‌شود که جوجه بتواند فضولات خویش را دفع نماید. این نقص‌ در صورت دوام می‌تواند باعث مرگ جوجه گردد!
154
بازدید
همه‌ی ما عطسه می‌کنیم. همان طور که می‌دانیم عطسه پاسخی برای تحریک بینی توسط جسم خارجی است. اکثر پرندگان نیز برای خارج کردن جسم خارجی از بینی خود عطسه می‌زنند. اما گاهی...
118
بازدید
آنفولانزای پرندگان یا مرغی، به گروهی از بیماری‌های عفونی گفته می‌شود که به‌ وسیله‌ی ویرو‌س‌های آنفولانزایی ایجاد می‌شوند که پرندگان را عفونی کرده و آن‌ها را بیمار می‌کنند. H5N1، نوعی از آنفولانزای مرغی است که موجب عفونت شدید شده و میزان مرگ‌ و میر بالایی دارد...
343
بازدید
بی شک گشنیز یکی از غذاهای مورد علاقه ی پرندگانی مثل قناری و طوطی سانان بوده و به همین دلیلی لازم است که اطلاعات مختصری از این سبزی در اختیار شما دوستداران گذاشته تا هم با خواص آن آشنا بشوید و هم از این سبزی در غذای هفتگی پرنده‌ی خود استفاده کنید...
221
بازدید
بیماری گامبورو را می‌توان یکی از مهم‌ترین بیماری‌های ماکیان جوان در سراسر جهان دانست. این بیماری اولین بار در سال ۱۹۶۲ گزارش شد و به علت شدت آسیب وارد به کلیه‌ها، نفروز پرندگان نام گرفت. ویروس این بیماری می‌تواند از پرنده‌ای به پرنده دیگر و از طریق هوا منتقل شود...
176
بازدید
میخچه یک وضعیت التهابی و دژنراتیو در پای پرندگان و طیور می‌باشد. از زمانی که پای پرنده دچار عفونت می‌گردد، پیشرفت و شدت دژنراسیون سریع‌تر خواهد بود. این پدیده به طور معمول، در اکثر پرنده‌هایی که در قفس و در شرایط بد نگهداری می‌شوند، دیده می‌شود...
401
بازدید
بیماری آبله ازجمله بیماری‌هایی است که در صنعت پرورش طیور از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا با بروز این بیماری سطح تولید تخم کاهش و میزان مرگ‌ و میر افزایش می‌یابد. بیشتر پرندگان از جمله طیور، پرندگان زینتی و بیش از ۶۰ گونه از پرندگان حیات وحش نسبت به این ویروس حساس هستند...
312
بازدید
مکمل‌های ب کمپلکس ویتامین‌های ب محلول در آب هستند؛ ویتامین‌هایی در بدن طیور ذخیره نمی‌شوند و برای همین باید در رژیم غذایی روزمره‌ پرنده تان وجود داشته باشند. ویتامین‌های گروه ب وظایف خیلی مهمی در بدن پرنده دارند و برای حفظ سلامتی‌ پرنده تان حیاتی‌‌ هستند...
466
بازدید
بیماری برونشیت یکی از بیماری‌های شیوع در بین پرندگان می‌باشد که سیستم تنفسی و دستگاه تناسلی پرنده را آلوده و تحت تأثیر قرار می‌دهد. برای فعالان حوزه پرورش و تکثیر پرندگانی هم چون مرغ این بیماری یک معضل همیشگی است و باید با شناخت این بیماری و راهکارهای درمان آن آشنا شوند.
512
بازدید
در گذشته به دلیل تلفات سنگینی که این بیماری تحمیل می‌کرد با نام طاعون مرغی یا مرغ میری شناخته می‌شد که نام اصلی این بیماری، نیوکاسل می‌باشد. عامل بیماری نیوکاسل ویروسی از خانواده پارامیکسوویریده است.
533
بازدید
اصطلاح سینه کاردی به حالتی اطلاق می‌شود که پرنده لاغر شده و عضلات سینه تحلیل رفته و استخوان ناحیه میانی سینه بیرون زده بنظر می‌رسد، این حالت ممکن است در هر عفونت مزمن یا سوء تغذیه ای بروز کند و بیشتر هم در پرنده‌های کوچک دیده می‌شود.
567
بازدید
یماری کانیبالیسم (cannibalism) یک رفتار پرخاشگرانه و تهاجمی در پرندگان می‌باشد که تولید کنندگان نمی‌‎توانند از آن چشم پوشی کنند. این عارضه در طیور اهلی متداول است و در اثر آن مرغ‌ها به یکدیگر نوک زده و با ایجاد جراحات باعث تلفات زیادی می‌شوند!
501
بازدید

همیشه اولین نفر باشید! برای اطلاع از آخرین تخفیف‌ها و جدیدترین کالاها در خبرنامه ثبت‌نام کنید.

فروشگاه
0 لیست علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من