نیما صادقی
نیما صادقی
هر پرنده شناسی باید بدونه!
دوره‌های فعال سایت

ویتامین B12

کمبود و مسمومیت B12

همان طور که می‌دانیم ویتامین‌ها ترکیبات آلی هستند که ضرورت ویژه‌ای جهت اعمال حیاتی بدن همانند رشد، سلامتی، تولید مثل و … دارند. هر ویتامین اعمال منحصر به فرد خود را داراست که سایر ویتامین‌ها نمی‌توانند انجام دهند. کمبود ویتامین‌ها سبب کاهش رشد، باروری وسایر فعالیت‌های حیوان می‌گردد.

در جوجه‌های در حال رشد، کمبود ویتامین B12 سبب کاهش اضافه وزن و مصرفِ خوراک شده که با پردآوری ضعیف و اختلالات عصبی همراه است. هر چند که کمبود این ویتامین می‌تواند منجر به پروسیس شود، ولی این حالت احتمالا اثر ثانویه‌ای است که مرتبط با کمبود جیره‌ای متیونین، کولین و بتائین (منابع گروه متیل) می‌باشد. ویتامین B12 پروسیس را از طریق تأثیر بر ساخت گروه‌های متیل، بهبود می‌بخشد. سایر علائم کلینیکی گزارش شده در طیور، شامل موارد زیر است :

 • کم خونی
 • فرسایش سنگدان
 • تراوش چربی در قلب، کبد و کلیه‌ها

اگر چه به نظر می‌رسد که طیور تخم‌گذار علیرغم کمبود ویتامین B12، قادر به حفظ وزن بدن و تولید تخم‌مرغ می‌باشند، ولی گزارش شده است که اندازه این تخم‌مرغ ها به مرور کاهش پیدا می‌کند! همچنین کمبود ویتامین B12 در مرغ‌های مادر قدرت جوجه درآوری را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد؛ این در حالی است که چندین ماه برای مشاهده علائم لازم می‌باشد. از جمله تغییرات مشاهده شده در جنین حاصل از مرغ‌های مادر در مواجهه با کمبود ویتامین، می‌توان به موارد زیر اشاره داشت :

 • خون‌ریزی عمومی
 • درجات مختلفی از کبد چرب
 • امکان افزایش حجم قلب و نامنظم شدن شکل آن
 • زرد کم رنگ شدن کلیه‌ها و گاهی مشاهده خون‌ریزی در آن‌ها
 • تحلیل ماهیچه‌ای پا و گاهی مشاهده شدن پروسیس
 • کاهش فیبرهای میلین دار در نخاع
 • مرگ و میر جنین در حدود روز هفدهم انکوباسیون

همچنبن اضافه کردن 5 میلی گرم در کیلوگرم ویتامین به جیره غذایی، باعث مسمومیت خواهد شد. علائم مسمومیت به خصوص در گزارشات قدیمی‌تر واضح نیستند، چرا که احتمالا نتایج آزمایشات با اثرات سمی محصولات تخمیری که سهوا طی ساخت خوراک با جیره مخلوط شده‌اند، اشتباه می‌شوند.


محلول استریل تزریقی Phosphorus + Vitamin B12

فسفرآلی +ویتامین B12 (فسویت پلاس)

فسفرآلی و ویتامین B12

فسفر موجود دراین ترکیب تمام پروسه‌های متابولیسمی را که به انرژی نیاز دارند، تحریک می‌نماید و به عنوان یک عامل آنابولیک یا سازنده عمل خواهد کرد. فسفر همچنین نقش بسیار حیاتی در انتقال و ذخیره انرژی به خصوص توسط ATP دارد.

سیناکوبالامین (ویتامینB12)، روی متابلیسم پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها مؤثر بوده و نقش اساسی در تشکیل گلبول‌های قرمز را ایفا می‌کند. کمبود ویتامین B12 همچنین باعث کم خونی، اختلال در سیستم عصبی و مغز استخوان می‌گردد و تجویز آن، سبب جلوگیری و درمان کم خونی می‌گردد. محلول تزریقی فسفرآلی + ویتامین B12، با داشتن این دو ماده مؤثر به طور مشترک، باعث افزایش انرژی و تنظیم نارسایی ناشی از کمبود این دو ماده (فسفر و ویتامین B12) می‌گردد.

در ادامه مقاله ویتامین‌ B12 را به طور اختصاصی تری توضیح خواهیم داد.


موارد مصرف فسفرآلی + ویتامین B12

نه تنها طیور، بلکه زندگی حیوانات مختلفی می‎‌توانند از کمبود ویتامین B12 دچار اختلال شود؛ از جمله گاو، کره اسب، سگ، گربه، بره، گوساله، بز و گوسفند. در موارد زیر به بررسی موارد مصرفی ویتامین برای تمام حیوانات مورد هدف می‌پردازیم :

 • گرفتگی و فلجی عضلات همراه با کلسیم و منیزیم.
 • به عنوان نیرو بخش در موارد استرس، خستگی زیاد، زایمان و غیره.
 • رفع خستگی مفرط و تسریع دوره نقاهت بعد از بیماری.
 • تقویت قوای عضلانی به ویژه در حیواناتی که به منظور ورزش مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • متافیلاکسی و کمک به درمان ناباروری و بیماری‌هایی که در رابطه با زایمان هستند.
 • نارسایی در رشد و تغذیه حیوانات جوان به علت عدم پرورش صحیح.
 • نارسایی‌های متابولیسمی ناشی از سوء تغذیه، پرورش یا بیماری‌ها.
 • در طیور نیز باعث بهبود رشد، افزایش تخم گذاری، پیشگیری ازکانی‌بالیسم یا هم‌جنس‌ خواهی یا کاهش دوره پرریزی می‌شود.

در جدول زیر تمام ویژگی‌های مورد نیاز داروی فسویت پلاس (فسفرآلی +ویتامین B12) آورده شده است :

موارد منع مصرف برای فسفر آلی + ویتامین B12، موارد منع مصرف خاصی گزارش نشده است، مگر در مواردی که حساسیت به یکی از فرآورده‌های موجود در این دارو وجود داشته باشد.
روش مصرف فسفر آلی + ویتامین B12 به صورت عضلانی، داخل وریدی و زیر جلدی تجویز می‌گردد. در طیور به صورت خوراکی مخلوط در آب آشامیدنی توصیه می‌گردد.
میزان مصرف 
 • گاو و اسب : 25 – 10 میلی‌لیتر
 • گوساله و کره اسب : 12 – 5 میلی‌لیتر
 • گوسفند و بز : 5 – 2/5 میلی‌لیتر
 • بره و بزغاله : 2/5 – 1/5 میلی‌لیتر
 • سگ و گربه : 5 – 0/5 میلی‌لیتر
 • طیور : 0/5 – 0/3 میلی‌لیتر به ازای هر لیتر آب آشامیدنی از طریق خوراکی به مدت 3 تا 5 روز تجویز می‌گردد و یا در صورت تجویز دامپزشک 1 میلی‌لیتر به ازای هر پرنده تزریق می‌گردد.

نکته : در موارد پیشگیری ازبیماری‌ها (حیوانات سالم)، نصف دوز پیشنهادی کافی می‌باشد.

عوارض جانبی  در دوزهای توصیه شده و استفاده صحیح دارو، هیچ گونه عوارض نامطلوبی ایجاد نخواهد شد. مگر در مواردی که حساسیت به یکی از فرآورده‌های موجود در این دارو وجود داشته باشد.
تداخل دارویی تداخل دارویی خاصی با سایر داروها وجود ندارد.
زمان پرهیز از مصرف این دارو زمان پرهیز از مصرف ندارد.
پایداری دوسال بعد از تولید؛ این دارو 28 روز پس از اولین ورود سر سوزن به داخل درب ویال قابل مصرف می‌باشد.
شرایط نگهداری در دمای زیر 30 درجه سانتی‌گراد و دور از نور مستقیم آفتاب و یخ زدگی و همچنین دور از دسترس اطفال نگهداری شوذ.
احتیاط در هنگام تزریق، استفاده از سرنگ استریل ضروری می‌باشد. طول مدت درمان طبق نظر دامپزشک می‌تواند ادامه یابد.
بسته‌بندی ویال‌های شیشه‌ای مولتی دوز کهربایی، 20 و 50 و 100 میلی‌لیتر، با فیلیپ کپ

 

ممنون از اینکه ما رو تا آخر این مقاله همراهی کردید :)

آخرین مقالات
از لحاظ تاریخچه، ویتامین‌ها طبقه مجزایی از مواد مغذی هستند که با همدیگر، به عنوان ریزمغذی‌های آلی که در جیره غذایی به طور مطلق ضروری هستند، طبقه بندی می‌شوند. طیور به ۱۳ نوع ویتامین نیاز دارند. در این مقاله به بررسی بیشتر این ویتامین‌ها می‌پردازیم.
123
بازدید
ویتامین‌ها ترکیبات آلی هستند که ضرورت ویژه‌ای جهت اعمال حیاتی بدن همانند رشد، سلامتی، تولید مثل و ... دارند. در جوجه‌های در حال رشد، کمبود ویتامین B12 سبب کاهش اضافه وزن و مصرفِ خوراک شده که با پردآوری ضعیف و اختلالات عصبی همراه است.
212
بازدید
نقش اساسی و بسیار ارزنده ویتامین‌ها، در فرآیند فیزیولوژیکی و متابولیسم اندام طیور و دام برکسی پوشیده نیست؛ یکی از مهم‌ترین این ویتامین‌ها، ویتامین A می‌باشد که عدم توجه به آن می‌تواند آثار مخربی را برای طیور فراهم آورد.
142
بازدید
کریزای عفونی ماکیان یکی دیگر از بیماری‌های عفونی، حاد و مسری باکتریایی است که با ایجاد عفونت در بخش‌های بالایی دستگاه تنفس پرنده، باعث تورم سینوس‌های بالای چشم پرنده و تغییر چهره و تورم صورت در پرندگان مبتلا می‌گردد.
221
بازدید
جوجه‌های تازه بسیار حساس هستند چون در اصلاح نژاد آن‌ها بیشتر به گوشت آن‌ها توجه شده است. یکی از ناهنجاری‌هایی که در این جوجه‌ها وجود دارد لنگیدن پای آن‌هاست که در بیشتر مواقع در جوجه‌های گوشتی دیده می‌شود.
302
بازدید
پستینگ یا انسداد مقعد جوجه زمانی رخ می‌دهد که مدفوع جوجه بر روی مقعد آن خشک گردیده و مانع از این می‌شود که جوجه بتواند فضولات خویش را دفع نماید. این نقص‌ در صورت دوام می‌تواند باعث مرگ جوجه گردد!
154
بازدید
همه‌ی ما عطسه می‌کنیم. همان طور که می‌دانیم عطسه پاسخی برای تحریک بینی توسط جسم خارجی است. اکثر پرندگان نیز برای خارج کردن جسم خارجی از بینی خود عطسه می‌زنند. اما گاهی...
118
بازدید
آنفولانزای پرندگان یا مرغی، به گروهی از بیماری‌های عفونی گفته می‌شود که به‌ وسیله‌ی ویرو‌س‌های آنفولانزایی ایجاد می‌شوند که پرندگان را عفونی کرده و آن‌ها را بیمار می‌کنند. H5N1، نوعی از آنفولانزای مرغی است که موجب عفونت شدید شده و میزان مرگ‌ و میر بالایی دارد...
343
بازدید
بی شک گشنیز یکی از غذاهای مورد علاقه ی پرندگانی مثل قناری و طوطی سانان بوده و به همین دلیلی لازم است که اطلاعات مختصری از این سبزی در اختیار شما دوستداران گذاشته تا هم با خواص آن آشنا بشوید و هم از این سبزی در غذای هفتگی پرنده‌ی خود استفاده کنید...
221
بازدید
بیماری گامبورو را می‌توان یکی از مهم‌ترین بیماری‌های ماکیان جوان در سراسر جهان دانست. این بیماری اولین بار در سال ۱۹۶۲ گزارش شد و به علت شدت آسیب وارد به کلیه‌ها، نفروز پرندگان نام گرفت. ویروس این بیماری می‌تواند از پرنده‌ای به پرنده دیگر و از طریق هوا منتقل شود...
176
بازدید
میخچه یک وضعیت التهابی و دژنراتیو در پای پرندگان و طیور می‌باشد. از زمانی که پای پرنده دچار عفونت می‌گردد، پیشرفت و شدت دژنراسیون سریع‌تر خواهد بود. این پدیده به طور معمول، در اکثر پرنده‌هایی که در قفس و در شرایط بد نگهداری می‌شوند، دیده می‌شود...
401
بازدید
بیماری آبله ازجمله بیماری‌هایی است که در صنعت پرورش طیور از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا با بروز این بیماری سطح تولید تخم کاهش و میزان مرگ‌ و میر افزایش می‌یابد. بیشتر پرندگان از جمله طیور، پرندگان زینتی و بیش از ۶۰ گونه از پرندگان حیات وحش نسبت به این ویروس حساس هستند...
312
بازدید
مکمل‌های ب کمپلکس ویتامین‌های ب محلول در آب هستند؛ ویتامین‌هایی در بدن طیور ذخیره نمی‌شوند و برای همین باید در رژیم غذایی روزمره‌ پرنده تان وجود داشته باشند. ویتامین‌های گروه ب وظایف خیلی مهمی در بدن پرنده دارند و برای حفظ سلامتی‌ پرنده تان حیاتی‌‌ هستند...
466
بازدید
بیماری برونشیت یکی از بیماری‌های شیوع در بین پرندگان می‌باشد که سیستم تنفسی و دستگاه تناسلی پرنده را آلوده و تحت تأثیر قرار می‌دهد. برای فعالان حوزه پرورش و تکثیر پرندگانی هم چون مرغ این بیماری یک معضل همیشگی است و باید با شناخت این بیماری و راهکارهای درمان آن آشنا شوند.
512
بازدید
در گذشته به دلیل تلفات سنگینی که این بیماری تحمیل می‌کرد با نام طاعون مرغی یا مرغ میری شناخته می‌شد که نام اصلی این بیماری، نیوکاسل می‌باشد. عامل بیماری نیوکاسل ویروسی از خانواده پارامیکسوویریده است.
533
بازدید
اصطلاح سینه کاردی به حالتی اطلاق می‌شود که پرنده لاغر شده و عضلات سینه تحلیل رفته و استخوان ناحیه میانی سینه بیرون زده بنظر می‌رسد، این حالت ممکن است در هر عفونت مزمن یا سوء تغذیه ای بروز کند و بیشتر هم در پرنده‌های کوچک دیده می‌شود.
567
بازدید
یماری کانیبالیسم (cannibalism) یک رفتار پرخاشگرانه و تهاجمی در پرندگان می‌باشد که تولید کنندگان نمی‌‎توانند از آن چشم پوشی کنند. این عارضه در طیور اهلی متداول است و در اثر آن مرغ‌ها به یکدیگر نوک زده و با ایجاد جراحات باعث تلفات زیادی می‌شوند!
501
بازدید

همیشه اولین نفر باشید! برای اطلاع از آخرین تخفیف‌ها و جدیدترین کالاها در خبرنامه ثبت‌نام کنید.

فروشگاه
0 لیست علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من