نیما صادقی
نیما صادقی
هر پرنده شناسی باید بدونه!
دوره‌های فعال سایت

گشنیز

گشنیز

گشنیز نوعی سبزی با نام علمی Coriandrum sativum است. این گیاه بومی در جنوب غرب آسیا و شمال آفریقا رشد می‌کند و ارتفاع آن تا نیم متر هم می‌رسد. اغلب گشنیز تولیدی ایران که حدوداً ۶۵ درصد کل کشور است، در شهرستان نهاوند استانِ همدان و بقیه در شهرستان‌هایی نظیر اقلید برداشت می‌شود.

موارد استفاده از گیه گشنیز :

برگ و ساقه : در ایران از برگ و ساقه گشنیز به عنوان سبزی‌جات خوردنی استفاده می‌شود.

دانه : در هند، از تخم گشنیز به عنوان یکی از ادویه‌جات مهم استفاده می‌گردد. تخم گشنیز ادویه‌ایست با عطری قوی که از آن در آشپزی ایرانی استفاده می‌شود. در طب سنّتی نیز از آن استفاده می‌کنند. در ایران از تخمِ گشنیز برای تصفیهٔ خون و استفاده در شیرینی‌جات خانگی بهره می‌برند؛ همچنین برای صنعت عطر سازی هم کاربرد بسیار دارد.

ارزش غذایی

مواد مغذی در هر ۱۰۰ گرم (۳٫۵ اونس)
انرژی ۹۵ کیلوژول (۲۳ کیلوکالری)
کربوهیدرات‌ها ۳٫۶۷ گرم
قندها ۰٫۸۷ گرم
فیبر ۲٫۸ گرم
چربی ۰٫۵۲ گرم
پروتئین ۲٫۱۳ گرم
آب ۹۲٫۲۱ گرم
ویتامین آی معادل ۳۳۷ میکروگرم (۳۷٪)
– بتاکاروتن ۳۹۳۰ میکروگرم (۳۶٪)
– لوتئین و زآکسانتین ۸۶۵ میکروگرم
ویتامین ب۱ (تیامین) ۰٫۰۶۷ میلی‌گرم (۵٪)
ویتامین ب۲ (ریبوفلاوین) ۰٫۱۶۲ میلی‌گرم (۱۱٪)
ویتامین ب۳ (نیاسین) ۱٫۱۱۴ میلی‌گرم (۷٪)
پانتوتنیک اسید (ویتامین ب۵) ۰٫۵۷ میلی‌گرم (۱۱٪)
ویتامین ب۶ ۰٫۱۴۹ میلی‌گرم (۱۱٪)
اسید فولیک (ویتامین ب۹) ۶۲ میکروگرم (۱۶٪)
ویتامین C ۲۷ میلی‌گرم (۴۵٪)
ویتامین E ۲٫۵ میلی‌گرم (۱۷٪)
ویتامین K ۳۱۰ میکروگرم (۲۹۵٪)
کلسیم ۶۷ میلی‌گرم (۷٪)
آهن ۱٫۷۷ میلی‌گرم (۱۴٪)
منیزیم ۲۶ میلی‌گرم (۷٪)
منگنز ۰٫۴۲۶ میلی‌گرم (۲۱٪)
فسفر ۴۸ میلی‌گرم (۷٪)
پتاسیم ۵۲۱ میلی‌گرم (۱۱٪)
سدیم ۴۶ میلی‌گرم (۲٪)
روی ۰٫۵ میلی‌گرم (۵٪)
وبسایت دیجی‌مرغ

فواید گشنیز برای پرندگان

بی شک گشنیز یکی از غذاهای مورد علاقه ی پرندگانی مثل قناری و طوطی سانان بوده و به همین دلیلی لازم است که اطلاعات مختصری از این سبزی در اختیار شما دوستداران گذاشته تا هم با خواص آن آشنا بشوید و هم از این سبزی در غذای هفتگی پرنده‌ی خود استفاده کنید.

گشنیز یک سبزی خوردنی رایج که نه تنها برای انسان‌ها قابلیت استفاده را دارد، بلکه شما می‌توانید برای پرندگان خود از این سبزی استفاده کنید. جالب است که بدانید این سبزی خواص متعددی برای انسان‌ها و حیوانات داشته و در سلامتی آن‌ها نیز موثر است. از جمله خواص این گیاه عبارتند از :

  • نوعی ضدعفونی کننده‌ی بدن پرنده
  • کمک به هضم غذا در بدن
  • کمک به دفع در پرندگان مولد
  • تقویت قوای جنسی در حیوانات

بدین منظور بهتر است از این سبزی به طور هفتگی دو مرتبه استفاده کنید.

از جمله نکات مهمی که بهتر است بدانید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

  1. برخی از پرنده‌ها ساقه‌ی گشنیز را نسبت به برگ آن بیشتر ترجیح می‌دهند؛ به همین دلیل بهتر است گشنیز را به همراه ساقه برای پرنده گذاشته تا به انتخاب خود آن را بخورد.
  2. لطفا در استفاده از این سبزی برای پرندگان افراط نکنید! زیرا که این سبزی در عین حال که خواص بالا را برای حیوان شما دارا هست، می‌تواند اثرات مخربی مثل اسهال را در بر داشته باشد.
  3. مورد مدفوع پرنده، زمانی که اکثر پرنده‌ها اقدام به خوردن سایر غذاهایی غیر از غذای اصلی خود می‌کنند، باعث تغییر رنگ در مدفوع آنها می‌شود، پس اگر هر گونه تغییر رنگی در مدفوع پرنده مشاهده نمودید، جای نگرانی نبوده و در عرض بیست و چهار ساعت بر طرف خواهد شد.
  4. برخی در کنار استفاده از گیاه گشنیز، به استفاده از تخم گشنیز هم پرداخته و باید عنوان نمود که تخم گشنیز هم، مانند گیاه گشنیز، دارای یک سری خواص مناسب برای سلامتی پرنده است که می‌توان از مهم ترین آن‌ها به موارد زیر اشاره داشت :
  • ضد عفونی کننده ی سیستم گوارش بدن
  • موثر در برخی بیماری‌های خفیف پرندگان

ولی در مورد استفاده از تخم گشنیز باید به این نکته توجه نمود که لطفا از استفاده‌ی مکرر این تخم پرهیز کنید؛ چرا که باعث افزایش میزان ادرار پرنده شده و سبب آبکی شدن مدفوع پرنده می‌شود. ضمنا استفاده از این تخم ممکن است سبب تغییر رنگ مدفوع شود که جای نگرانی نیست. میزان استفاده‌ی این تخم بهتر است تنها دو بار در هفته صورت گیرد.

 

ممنون از اینکه ما رو تا آخر این مقاله همراهی کردید :)

آخرین مقالات
از لحاظ تاریخچه، ویتامین‌ها طبقه مجزایی از مواد مغذی هستند که با همدیگر، به عنوان ریزمغذی‌های آلی که در جیره غذایی به طور مطلق ضروری هستند، طبقه بندی می‌شوند. طیور به ۱۳ نوع ویتامین نیاز دارند. در این مقاله به بررسی بیشتر این ویتامین‌ها می‌پردازیم.
123
بازدید
ویتامین‌ها ترکیبات آلی هستند که ضرورت ویژه‌ای جهت اعمال حیاتی بدن همانند رشد، سلامتی، تولید مثل و ... دارند. در جوجه‌های در حال رشد، کمبود ویتامین B12 سبب کاهش اضافه وزن و مصرفِ خوراک شده که با پردآوری ضعیف و اختلالات عصبی همراه است.
212
بازدید
نقش اساسی و بسیار ارزنده ویتامین‌ها، در فرآیند فیزیولوژیکی و متابولیسم اندام طیور و دام برکسی پوشیده نیست؛ یکی از مهم‌ترین این ویتامین‌ها، ویتامین A می‌باشد که عدم توجه به آن می‌تواند آثار مخربی را برای طیور فراهم آورد.
142
بازدید
کریزای عفونی ماکیان یکی دیگر از بیماری‌های عفونی، حاد و مسری باکتریایی است که با ایجاد عفونت در بخش‌های بالایی دستگاه تنفس پرنده، باعث تورم سینوس‌های بالای چشم پرنده و تغییر چهره و تورم صورت در پرندگان مبتلا می‌گردد.
221
بازدید
جوجه‌های تازه بسیار حساس هستند چون در اصلاح نژاد آن‌ها بیشتر به گوشت آن‌ها توجه شده است. یکی از ناهنجاری‌هایی که در این جوجه‌ها وجود دارد لنگیدن پای آن‌هاست که در بیشتر مواقع در جوجه‌های گوشتی دیده می‌شود.
302
بازدید
پستینگ یا انسداد مقعد جوجه زمانی رخ می‌دهد که مدفوع جوجه بر روی مقعد آن خشک گردیده و مانع از این می‌شود که جوجه بتواند فضولات خویش را دفع نماید. این نقص‌ در صورت دوام می‌تواند باعث مرگ جوجه گردد!
154
بازدید
همه‌ی ما عطسه می‌کنیم. همان طور که می‌دانیم عطسه پاسخی برای تحریک بینی توسط جسم خارجی است. اکثر پرندگان نیز برای خارج کردن جسم خارجی از بینی خود عطسه می‌زنند. اما گاهی...
118
بازدید
آنفولانزای پرندگان یا مرغی، به گروهی از بیماری‌های عفونی گفته می‌شود که به‌ وسیله‌ی ویرو‌س‌های آنفولانزایی ایجاد می‌شوند که پرندگان را عفونی کرده و آن‌ها را بیمار می‌کنند. H5N1، نوعی از آنفولانزای مرغی است که موجب عفونت شدید شده و میزان مرگ‌ و میر بالایی دارد...
343
بازدید
بی شک گشنیز یکی از غذاهای مورد علاقه ی پرندگانی مثل قناری و طوطی سانان بوده و به همین دلیلی لازم است که اطلاعات مختصری از این سبزی در اختیار شما دوستداران گذاشته تا هم با خواص آن آشنا بشوید و هم از این سبزی در غذای هفتگی پرنده‌ی خود استفاده کنید...
221
بازدید
بیماری گامبورو را می‌توان یکی از مهم‌ترین بیماری‌های ماکیان جوان در سراسر جهان دانست. این بیماری اولین بار در سال ۱۹۶۲ گزارش شد و به علت شدت آسیب وارد به کلیه‌ها، نفروز پرندگان نام گرفت. ویروس این بیماری می‌تواند از پرنده‌ای به پرنده دیگر و از طریق هوا منتقل شود...
176
بازدید
میخچه یک وضعیت التهابی و دژنراتیو در پای پرندگان و طیور می‌باشد. از زمانی که پای پرنده دچار عفونت می‌گردد، پیشرفت و شدت دژنراسیون سریع‌تر خواهد بود. این پدیده به طور معمول، در اکثر پرنده‌هایی که در قفس و در شرایط بد نگهداری می‌شوند، دیده می‌شود...
401
بازدید
بیماری آبله ازجمله بیماری‌هایی است که در صنعت پرورش طیور از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا با بروز این بیماری سطح تولید تخم کاهش و میزان مرگ‌ و میر افزایش می‌یابد. بیشتر پرندگان از جمله طیور، پرندگان زینتی و بیش از ۶۰ گونه از پرندگان حیات وحش نسبت به این ویروس حساس هستند...
312
بازدید
مکمل‌های ب کمپلکس ویتامین‌های ب محلول در آب هستند؛ ویتامین‌هایی در بدن طیور ذخیره نمی‌شوند و برای همین باید در رژیم غذایی روزمره‌ پرنده تان وجود داشته باشند. ویتامین‌های گروه ب وظایف خیلی مهمی در بدن پرنده دارند و برای حفظ سلامتی‌ پرنده تان حیاتی‌‌ هستند...
466
بازدید
بیماری برونشیت یکی از بیماری‌های شیوع در بین پرندگان می‌باشد که سیستم تنفسی و دستگاه تناسلی پرنده را آلوده و تحت تأثیر قرار می‌دهد. برای فعالان حوزه پرورش و تکثیر پرندگانی هم چون مرغ این بیماری یک معضل همیشگی است و باید با شناخت این بیماری و راهکارهای درمان آن آشنا شوند.
512
بازدید
در گذشته به دلیل تلفات سنگینی که این بیماری تحمیل می‌کرد با نام طاعون مرغی یا مرغ میری شناخته می‌شد که نام اصلی این بیماری، نیوکاسل می‌باشد. عامل بیماری نیوکاسل ویروسی از خانواده پارامیکسوویریده است.
533
بازدید
اصطلاح سینه کاردی به حالتی اطلاق می‌شود که پرنده لاغر شده و عضلات سینه تحلیل رفته و استخوان ناحیه میانی سینه بیرون زده بنظر می‌رسد، این حالت ممکن است در هر عفونت مزمن یا سوء تغذیه ای بروز کند و بیشتر هم در پرنده‌های کوچک دیده می‌شود.
567
بازدید
یماری کانیبالیسم (cannibalism) یک رفتار پرخاشگرانه و تهاجمی در پرندگان می‌باشد که تولید کنندگان نمی‌‎توانند از آن چشم پوشی کنند. این عارضه در طیور اهلی متداول است و در اثر آن مرغ‌ها به یکدیگر نوک زده و با ایجاد جراحات باعث تلفات زیادی می‌شوند!
501
بازدید

همیشه اولین نفر باشید! برای اطلاع از آخرین تخفیف‌ها و جدیدترین کالاها در خبرنامه ثبت‌نام کنید.

فروشگاه
0 لیست علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من