بلاگ

نیما صادقی
نیما صادقی
هر پرنده شناسی باید بدونه!
دوره‌های فعال سایت

عطسه

عطسه مرغ

عطسه

در فرآیند پرورش پرندگان، گاهی اوقات می‌توان علائم مزاحم مانند سرفه و عطسه را تجربه کرد. سایر اختلالات تنفسی نیز ممکن است رخ دهد که از مهم ترین آن‌ها می‌توان به تنفس شدید و خس‌خس‌های مختلف اشاره کرد. نادیده گرفتن این علائم می‌تواند منجر به مرگ یک پرنده و از دست دادن بخش قابل توجهی از جمعیت شود. بنابراین، مهم است بدانیم بیماری چگونه چنین تصویری بالینی را فراهم می‌کند و چه کاری می‌توان برای مبارزه با بیماری‌ها انجام داد.

همه‌ی ما عطسه می‌کنیم. همان طور که می‌دانیم عطسه پاسخی برای تحریک بینی توسط جسم خارجی است. اکثر پرندگان نیز برای خارج کردن جسم خارجی از بینی خود عطسه می‌زنند. اگر پرنده شما کمتر از یک یا دو بار در روز عطسه می‌زند، این امر کاملا طبیعی و برای خارج کردن گرد و غبار از بینی است.


رایج‌ ترین دلایل عطسه عبارتند از :

 • التهاب ناشی از گرد و غبار و یا شوره
 • عفونت‌های باکتریایی
 • عفونت‌های قارچی
 • کمبودهای تغذیه‌ای
 • وجود اجسام خارجی در بینی

با این حال اگر عطسه ادامه داشت و ترشحاتی در طوطی به طور مداوم دیده شد، شما باید به دامپزشکی مراجعه کنید و مراقب پرنده خود باشید.


علائمی در پرنده که حتما باید به دامپزشکی مراجعه کنید

 • بی حالی : علائمی مانند خواب آلودگی بیش از حد، پرهای ژولیده، گذاشتن سر به زیر بال، علائمی هستند که به محض دیدن آن‌ها باید به دامپزشکی مراجعه کنید.
 • بی اشتهایی : با دقت به پرنده نگاه کنید، اگر پرده اشتهایش کمتر شده و کمتر غذا می‌خورد، باید سریعا به دامپزشک مراجعه کنید.

 • مشکلات تنفسی : اگر پرنده سر و گردنش را رو به جلو آورده و دهانش را باز می‌کند (حالتی مانند خمیازه کشیدن) و بیش از حد آن را انجام می‌دهد، در این صورت نیز باید سریعا به دامپزشکی مراجعه نمایید.

از آنجا که علل بسیاری برای ترشحات و عطسه وجود دارد، ممکن است تست‌های زیر برای پرنده انجام شود :

 • نمونه برداری از شکاف سقف دهان، برای حفره بینی باکتری و تشخیص سرطان.
 • بررسی دقیق برای به دست آوردن شواهدی از عفونت، آلرژی یا التهاب.
 • آزمایش خون برای برخی از بیماری‌ها و بیماری‌های عفونی.
 • تصویر برداری با اشعه ایکس و یا سی تی اسکن برای بررسی سینوس‌ها.
 • آندوسکوپی سقف دهان، گوش‌ها و یا کیسه‌های هوا به بررسی بهتر.

درمان

 • اگر پرنده شما علائم شدید مانند اشکال در تنفس، بی‌اشتهایی و یا بی‌حالی را دارد، نیازمند به بستری شدن، درمان و مراقبت طولانی می‌باشد؛ اما اگر پرنده فقط ترشحات و یا سایر علائم خفیف را دارد، درمان سرپایی نیز کافی است.
 • همچنین درمان‌های زیر به برطرف شدن عطسه کمک می‌کند :
 • پاک کردن حفره بینی و سینوس برای از بین بردن ترشحات که معمولا با آب نمک و یا انبرک انجام می‌شود و در بعضی مواقع به بیهوشی کامل نیاز است.
 • استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها و ضد قارچ‌ها از طریق دهان که با تزریق به سینوس‌ها و بینی انجام می‌شود. این کار ممکن است هفته‌ها و یا ماه‌ها طول بکشد.
 • شستشوی بینی و سینوس نیز به برطرف شدن بیماری کمک می‌کند.
 • برداشتن تومور، برداشتن تومورهای کوچک و خوش خیم می تواند به پرنده کمک کند. لازم به ذکر است که تومورهای بزرگ، برای پرنده بسیار خطرناک می‌باشند.

هنگامی که پرنده را به خانه آوردید تمام دستورات دامپزشک را به خوبی انجام دهید. در صورت به وجود آمدن هرگونه تغییرات و یا بهبود پیدا نکردن پرنده، سریعا به دامپزشک گزارش دهید.


مراقبت در خانه

اگر ترشحات پرنده شما شفاف است و هیچ نشانه دیگری وجود ندارد، شما می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید :

 1. محیط اطراف پرنده بسیار مهم است. زیرا سوراخ‌های بینی در بالای نوک قرار دارد و گرد و غبار به راحتی به داخل آن نفوذ می‌کند. استحمام پرنده می‌تواند به ورود گرد و غبار به بینی جلوگیری کند. جوجه‌های حساس همیشه باید دور از آب و هوای آلوده باشند. فیلترهای تصفیه هوا گزینه بسیار خوبی برای تأمین هوای تمیز هستند.
 2. پرندگان گرمسیری مانند طوطی‌های آمازون و ماکائوها به گرما نیاز دارند و اگر گرما کم شود، ممکن است عطسه بزنند. شما می‌توانید با به وجود آوردن منبع گرما و رطوبت به پرنده خود کمک کنید.
 3. اکثر پرندگان خانگی به دود سیگار بسیار حساسند و باید از دود سیگار برای پرندگان اجتناب کرد.
 4. پرندگان دارای رژیم غذایی فقیر (به خصوص رژیم غذایی دانه‌ها)، بیشتر از سایر پرندگان مستعدِ ابتلا به بیماری‌های تنفسی هستند. کمبود‌های ویتامین به خصوص ویتامین A، باعث تغییراتی در سلول‌های بینی شده و به راحتی عفونی می‌شوند.

 

ممنون از اینکه ما رو تا آخر این مقاله همراهی کردید :)

آخرین مقالات
از لحاظ تاریخچه، ویتامین‌ها طبقه مجزایی از مواد مغذی هستند که با همدیگر، به عنوان ریزمغذی‌های آلی که در جیره غذایی به طور مطلق ضروری هستند، طبقه بندی می‌شوند. طیور به ۱۳ نوع ویتامین نیاز دارند. در این مقاله به بررسی بیشتر این ویتامین‌ها می‌پردازیم.
123
بازدید
ویتامین‌ها ترکیبات آلی هستند که ضرورت ویژه‌ای جهت اعمال حیاتی بدن همانند رشد، سلامتی، تولید مثل و ... دارند. در جوجه‌های در حال رشد، کمبود ویتامین B12 سبب کاهش اضافه وزن و مصرفِ خوراک شده که با پردآوری ضعیف و اختلالات عصبی همراه است.
212
بازدید
نقش اساسی و بسیار ارزنده ویتامین‌ها، در فرآیند فیزیولوژیکی و متابولیسم اندام طیور و دام برکسی پوشیده نیست؛ یکی از مهم‌ترین این ویتامین‌ها، ویتامین A می‌باشد که عدم توجه به آن می‌تواند آثار مخربی را برای طیور فراهم آورد.
142
بازدید
کریزای عفونی ماکیان یکی دیگر از بیماری‌های عفونی، حاد و مسری باکتریایی است که با ایجاد عفونت در بخش‌های بالایی دستگاه تنفس پرنده، باعث تورم سینوس‌های بالای چشم پرنده و تغییر چهره و تورم صورت در پرندگان مبتلا می‌گردد.
221
بازدید
جوجه‌های تازه بسیار حساس هستند چون در اصلاح نژاد آن‌ها بیشتر به گوشت آن‌ها توجه شده است. یکی از ناهنجاری‌هایی که در این جوجه‌ها وجود دارد لنگیدن پای آن‌هاست که در بیشتر مواقع در جوجه‌های گوشتی دیده می‌شود.
302
بازدید
پستینگ یا انسداد مقعد جوجه زمانی رخ می‌دهد که مدفوع جوجه بر روی مقعد آن خشک گردیده و مانع از این می‌شود که جوجه بتواند فضولات خویش را دفع نماید. این نقص‌ در صورت دوام می‌تواند باعث مرگ جوجه گردد!
154
بازدید
همه‌ی ما عطسه می‌کنیم. همان طور که می‌دانیم عطسه پاسخی برای تحریک بینی توسط جسم خارجی است. اکثر پرندگان نیز برای خارج کردن جسم خارجی از بینی خود عطسه می‌زنند. اما گاهی...
118
بازدید
آنفولانزای پرندگان یا مرغی، به گروهی از بیماری‌های عفونی گفته می‌شود که به‌ وسیله‌ی ویرو‌س‌های آنفولانزایی ایجاد می‌شوند که پرندگان را عفونی کرده و آن‌ها را بیمار می‌کنند. H5N1، نوعی از آنفولانزای مرغی است که موجب عفونت شدید شده و میزان مرگ‌ و میر بالایی دارد...
343
بازدید
بی شک گشنیز یکی از غذاهای مورد علاقه ی پرندگانی مثل قناری و طوطی سانان بوده و به همین دلیلی لازم است که اطلاعات مختصری از این سبزی در اختیار شما دوستداران گذاشته تا هم با خواص آن آشنا بشوید و هم از این سبزی در غذای هفتگی پرنده‌ی خود استفاده کنید...
221
بازدید
بیماری گامبورو را می‌توان یکی از مهم‌ترین بیماری‌های ماکیان جوان در سراسر جهان دانست. این بیماری اولین بار در سال ۱۹۶۲ گزارش شد و به علت شدت آسیب وارد به کلیه‌ها، نفروز پرندگان نام گرفت. ویروس این بیماری می‌تواند از پرنده‌ای به پرنده دیگر و از طریق هوا منتقل شود...
176
بازدید
میخچه یک وضعیت التهابی و دژنراتیو در پای پرندگان و طیور می‌باشد. از زمانی که پای پرنده دچار عفونت می‌گردد، پیشرفت و شدت دژنراسیون سریع‌تر خواهد بود. این پدیده به طور معمول، در اکثر پرنده‌هایی که در قفس و در شرایط بد نگهداری می‌شوند، دیده می‌شود...
401
بازدید
بیماری آبله ازجمله بیماری‌هایی است که در صنعت پرورش طیور از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا با بروز این بیماری سطح تولید تخم کاهش و میزان مرگ‌ و میر افزایش می‌یابد. بیشتر پرندگان از جمله طیور، پرندگان زینتی و بیش از ۶۰ گونه از پرندگان حیات وحش نسبت به این ویروس حساس هستند...
312
بازدید
مکمل‌های ب کمپلکس ویتامین‌های ب محلول در آب هستند؛ ویتامین‌هایی در بدن طیور ذخیره نمی‌شوند و برای همین باید در رژیم غذایی روزمره‌ پرنده تان وجود داشته باشند. ویتامین‌های گروه ب وظایف خیلی مهمی در بدن پرنده دارند و برای حفظ سلامتی‌ پرنده تان حیاتی‌‌ هستند...
466
بازدید
بیماری برونشیت یکی از بیماری‌های شیوع در بین پرندگان می‌باشد که سیستم تنفسی و دستگاه تناسلی پرنده را آلوده و تحت تأثیر قرار می‌دهد. برای فعالان حوزه پرورش و تکثیر پرندگانی هم چون مرغ این بیماری یک معضل همیشگی است و باید با شناخت این بیماری و راهکارهای درمان آن آشنا شوند.
512
بازدید
در گذشته به دلیل تلفات سنگینی که این بیماری تحمیل می‌کرد با نام طاعون مرغی یا مرغ میری شناخته می‌شد که نام اصلی این بیماری، نیوکاسل می‌باشد. عامل بیماری نیوکاسل ویروسی از خانواده پارامیکسوویریده است.
533
بازدید
اصطلاح سینه کاردی به حالتی اطلاق می‌شود که پرنده لاغر شده و عضلات سینه تحلیل رفته و استخوان ناحیه میانی سینه بیرون زده بنظر می‌رسد، این حالت ممکن است در هر عفونت مزمن یا سوء تغذیه ای بروز کند و بیشتر هم در پرنده‌های کوچک دیده می‌شود.
567
بازدید
یماری کانیبالیسم (cannibalism) یک رفتار پرخاشگرانه و تهاجمی در پرندگان می‌باشد که تولید کنندگان نمی‌‎توانند از آن چشم پوشی کنند. این عارضه در طیور اهلی متداول است و در اثر آن مرغ‌ها به یکدیگر نوک زده و با ایجاد جراحات باعث تلفات زیادی می‌شوند!
501
بازدید

همیشه اولین نفر باشید! برای اطلاع از آخرین تخفیف‌ها و جدیدترین کالاها در خبرنامه ثبت‌نام کنید.

فروشگاه
0 لیست علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من