بلاگ

نیما صادقی
نیما صادقی
هر پرنده شناسی باید بدونه!
دوره‌های فعال سایت

پستینگ (انسداد)

انسداد جوجه

معرفی بیماری پستینگ

پستینگ یا انسداد مقعد جوجه زمانی رخ می‌دهد که مدفوع جوجه بر روی مقعد آن خشک گردیده و مانع از این می‌شود که جوجه بتواند فضولات خویش را دفع نماید.

این نقص‌ در صورت دوام می‌تواند باعث مرگ جوجه گردد.


پیشگیری از بیماری پستینگ

این نقص‌ در بیشتر مواقع در جوجه‌هایی که سفارشی بوده و مسیری طولانی و غیر استانداردی را، جهت رسیدن به محل مزرعه پرورش سفر می‌نمایند، رخ می‌دهد.

از دیگر دلایل این نقص می‌توان به استرس و یا نوسانات دمایی اشاره کرد؛ به همین دلیل ضروری است که تا حد امکان، دمای دستگاه مرغ مادر تصنعی و مصنوعی را متعادل نگه داشته و به کودک‌ها و حیوان‌ها، اجازه نزدیک شدن به جوجه‌ها و یا آزار و ترساندشان را ندهید.

لازم به ذکر است که بستر مرطوب و آلوده و کثیف دستگاه را هم به طور تر و تمیز، تعویض نمایید.


درمان بیماری پستینگ

  • مقعد آلوده و کثیف جوجه‌ها را با دستمالی پاک، آغشته به روغن زیتون پاک سازی نموده و در بازه زمانی چندین روز، محل مورد نظر را بررسی نمایید تا در صورت لزوم، روغن کاری و پاک سازی دوباره انجام پذیرد.
  • آرد ذرت و آرد جو دو سر هم برای رفع نقص‌ می‌تواند مؤثر واقع شود.
  • همچنین افزایش میزان پودر پروبیوتیک به غذای جوجه‌ها مزایای زیادی را در‌ پی خواهد داشت.
  • دان و پلیت اختصاصی جوجه (سوپر استارتر) هم بایستی برای آن‌ها آماده باشد.

چسبندگی مقعد در جوجه خروس‌ها

این عارضه در هر دو جنس می‌تواند دیده شود، ولی درصد آن در جوجه خروس‌ها به مراتب از جوجه مرغ‌ها بیشتر است.

در بررسی این موضوع، شاید دلیل اصلی آن روش تعیین جنسیت در جوجه کشی باشد. عموما در نژادهای مختلف جوجه مرغ از طریق رشد پر (faether sex) و جوجه خروس‌ها از طریق مقعد (open sex) تعیین جنسیت می‌شوند. در جوجه خروس‌ها که اندکی هم با فشار همراه است، مقعد باز شده و برآمدگی گوشتی مورد بازرسی قرار می‌گیرد؛ در این حالت مقعد ممکن است در معرض آلودگی‌های جوجه کشی قرار بگیرد که گاها عفونت مقعد را به همراه خواهد داشت.

یکی دیگر از دلایل چسبندگی مقعد مربوط به شرایط گوارشی جوجه می‌باشد. اگر جوجه تحت شرایط دمایی بالا نگهداری یا حمل شود، دهیتراته خواهد شد و به علت آب‌گیری شدید، مدفوع قوام بالایی خواهد داشت و دفع آن مشکل خواهد شد و به هنگام خروج از مقعد حالتی شبیه به پرولاپس ایجاد می‌کند. در این حالت مورد هجوم نوک زدن سایر جوجه‌ها در کارتن و یا سالن واقع خواهد شد و مدفوع در مقعد زخمی خواهد ماند.

همچنین وقتی جوجه در شرایط سرمایی قرار گیرد و یا دان آغازین، آلوده به قارچ باشد، ممکن است مدفوع جوجه حالت آبکی به خود گیرد. از آن جایی که در چند روز اول ورود جوجه به سالن، دمای سالن بالا و در حدود 31 الی 34 درجه است، می‌تواند موجب خشک شدن مدفوع در خروجی مقعد شود و حالت چسبندگی به خود می‌گیرد. قابل ذکر است که کمبود رطوبت و خشکی سالن این عارضه را تشدید می‌کند.


پیشگیری از بیماری پستینگ

استفاده از بلغور ذرت :

به ازای هر هزار جوجه، پنج کیلو بلغور ذرت همراه با دان از روز اول تا سوم در اختیار جوجه‌ها قرار گیرد.

استفاده از شکر :

استفاده از محلول سیصد گرم شکر در صد لیتر آب همراه با مولتی ویتامین و انتی بیوتیک به مدت چهار روز نیز توصیه می‌شود.


درمان بیماری پستینگ

اگر تعداد جوجه‌های درگیر زیاد باشد، ابتدا بهتر است آن‌ها را جمع آوری کرده و در یک پن قرار دهیم، سپس در داخل آب‌خوری این جوجه‌ها یک قاشق روغن ذرت (مازولا) به مدت دو تا سه روز می‌ریزیم. جوجه‌ها در این سن قادر به هضم و جذب روغن یا اسید چرب نیستند. بنابرین مدفوع چرب و لغزنده شده و دفع آن آسان‌تر خواهد شد.

گاه مجبور به جدا کردن مدفوع از مقعد جوجه هستیم. پس از انجام این کار، می‌توان جهت ضدعفونی مقعد و چرب کردن آن، از پماد تتراسایکلین 3% انسانی استفاده کرد.

در تجربه‌ای دیگر جهت رفع چسبندگی مقعد، جوجه‌های درگیر را در یک بیمارستان جمع آوری و سپس روغن و دان را با نسبت یک کیلو دان به 50 گرم روغن، مخلوط کردند. بعد از سه روز همه‌ی جوجه‌ها بهبود یافتند.

 

ممنون از اینکه ما رو تا آخر این مقاله همراهی کردید :)

آخرین مقالات
از لحاظ تاریخچه، ویتامین‌ها طبقه مجزایی از مواد مغذی هستند که با همدیگر، به عنوان ریزمغذی‌های آلی که در جیره غذایی به طور مطلق ضروری هستند، طبقه بندی می‌شوند. طیور به ۱۳ نوع ویتامین نیاز دارند. در این مقاله به بررسی بیشتر این ویتامین‌ها می‌پردازیم.
123
بازدید
ویتامین‌ها ترکیبات آلی هستند که ضرورت ویژه‌ای جهت اعمال حیاتی بدن همانند رشد، سلامتی، تولید مثل و ... دارند. در جوجه‌های در حال رشد، کمبود ویتامین B12 سبب کاهش اضافه وزن و مصرفِ خوراک شده که با پردآوری ضعیف و اختلالات عصبی همراه است.
212
بازدید
نقش اساسی و بسیار ارزنده ویتامین‌ها، در فرآیند فیزیولوژیکی و متابولیسم اندام طیور و دام برکسی پوشیده نیست؛ یکی از مهم‌ترین این ویتامین‌ها، ویتامین A می‌باشد که عدم توجه به آن می‌تواند آثار مخربی را برای طیور فراهم آورد.
142
بازدید
کریزای عفونی ماکیان یکی دیگر از بیماری‌های عفونی، حاد و مسری باکتریایی است که با ایجاد عفونت در بخش‌های بالایی دستگاه تنفس پرنده، باعث تورم سینوس‌های بالای چشم پرنده و تغییر چهره و تورم صورت در پرندگان مبتلا می‌گردد.
221
بازدید
جوجه‌های تازه بسیار حساس هستند چون در اصلاح نژاد آن‌ها بیشتر به گوشت آن‌ها توجه شده است. یکی از ناهنجاری‌هایی که در این جوجه‌ها وجود دارد لنگیدن پای آن‌هاست که در بیشتر مواقع در جوجه‌های گوشتی دیده می‌شود.
302
بازدید
پستینگ یا انسداد مقعد جوجه زمانی رخ می‌دهد که مدفوع جوجه بر روی مقعد آن خشک گردیده و مانع از این می‌شود که جوجه بتواند فضولات خویش را دفع نماید. این نقص‌ در صورت دوام می‌تواند باعث مرگ جوجه گردد!
154
بازدید
همه‌ی ما عطسه می‌کنیم. همان طور که می‌دانیم عطسه پاسخی برای تحریک بینی توسط جسم خارجی است. اکثر پرندگان نیز برای خارج کردن جسم خارجی از بینی خود عطسه می‌زنند. اما گاهی...
118
بازدید
آنفولانزای پرندگان یا مرغی، به گروهی از بیماری‌های عفونی گفته می‌شود که به‌ وسیله‌ی ویرو‌س‌های آنفولانزایی ایجاد می‌شوند که پرندگان را عفونی کرده و آن‌ها را بیمار می‌کنند. H5N1، نوعی از آنفولانزای مرغی است که موجب عفونت شدید شده و میزان مرگ‌ و میر بالایی دارد...
343
بازدید
بی شک گشنیز یکی از غذاهای مورد علاقه ی پرندگانی مثل قناری و طوطی سانان بوده و به همین دلیلی لازم است که اطلاعات مختصری از این سبزی در اختیار شما دوستداران گذاشته تا هم با خواص آن آشنا بشوید و هم از این سبزی در غذای هفتگی پرنده‌ی خود استفاده کنید...
221
بازدید
بیماری گامبورو را می‌توان یکی از مهم‌ترین بیماری‌های ماکیان جوان در سراسر جهان دانست. این بیماری اولین بار در سال ۱۹۶۲ گزارش شد و به علت شدت آسیب وارد به کلیه‌ها، نفروز پرندگان نام گرفت. ویروس این بیماری می‌تواند از پرنده‌ای به پرنده دیگر و از طریق هوا منتقل شود...
176
بازدید
میخچه یک وضعیت التهابی و دژنراتیو در پای پرندگان و طیور می‌باشد. از زمانی که پای پرنده دچار عفونت می‌گردد، پیشرفت و شدت دژنراسیون سریع‌تر خواهد بود. این پدیده به طور معمول، در اکثر پرنده‌هایی که در قفس و در شرایط بد نگهداری می‌شوند، دیده می‌شود...
401
بازدید
بیماری آبله ازجمله بیماری‌هایی است که در صنعت پرورش طیور از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا با بروز این بیماری سطح تولید تخم کاهش و میزان مرگ‌ و میر افزایش می‌یابد. بیشتر پرندگان از جمله طیور، پرندگان زینتی و بیش از ۶۰ گونه از پرندگان حیات وحش نسبت به این ویروس حساس هستند...
312
بازدید
مکمل‌های ب کمپلکس ویتامین‌های ب محلول در آب هستند؛ ویتامین‌هایی در بدن طیور ذخیره نمی‌شوند و برای همین باید در رژیم غذایی روزمره‌ پرنده تان وجود داشته باشند. ویتامین‌های گروه ب وظایف خیلی مهمی در بدن پرنده دارند و برای حفظ سلامتی‌ پرنده تان حیاتی‌‌ هستند...
466
بازدید
بیماری برونشیت یکی از بیماری‌های شیوع در بین پرندگان می‌باشد که سیستم تنفسی و دستگاه تناسلی پرنده را آلوده و تحت تأثیر قرار می‌دهد. برای فعالان حوزه پرورش و تکثیر پرندگانی هم چون مرغ این بیماری یک معضل همیشگی است و باید با شناخت این بیماری و راهکارهای درمان آن آشنا شوند.
512
بازدید
در گذشته به دلیل تلفات سنگینی که این بیماری تحمیل می‌کرد با نام طاعون مرغی یا مرغ میری شناخته می‌شد که نام اصلی این بیماری، نیوکاسل می‌باشد. عامل بیماری نیوکاسل ویروسی از خانواده پارامیکسوویریده است.
533
بازدید
اصطلاح سینه کاردی به حالتی اطلاق می‌شود که پرنده لاغر شده و عضلات سینه تحلیل رفته و استخوان ناحیه میانی سینه بیرون زده بنظر می‌رسد، این حالت ممکن است در هر عفونت مزمن یا سوء تغذیه ای بروز کند و بیشتر هم در پرنده‌های کوچک دیده می‌شود.
567
بازدید
یماری کانیبالیسم (cannibalism) یک رفتار پرخاشگرانه و تهاجمی در پرندگان می‌باشد که تولید کنندگان نمی‌‎توانند از آن چشم پوشی کنند. این عارضه در طیور اهلی متداول است و در اثر آن مرغ‌ها به یکدیگر نوک زده و با ایجاد جراحات باعث تلفات زیادی می‌شوند!
501
بازدید

همیشه اولین نفر باشید! برای اطلاع از آخرین تخفیف‌ها و جدیدترین کالاها در خبرنامه ثبت‌نام کنید.

فروشگاه
0 لیست علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من